| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 329580 |
| Description: | CONN RING ANGLED 8AWG #10 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Red |
| Series | Strato-Therm |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.048" (1.22mm) |
| Insulation | Insulated with Heat Shrink |
| Wire Gauge | 8 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), 45° Angle |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | - |
| Insulation Diameter | 0.215" ~ 0.255" (5.46mm ~ 6.48mm) |
| Width - Outer Edges | 0.469" (11.91mm) |
| Material - Insulation | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.74 | $13.47 | $13.20 |