| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Rectangular Connectors |
| Data Sheet: | 326804 |
| Description: | CONN TERM RECT 250 MCM #3/8 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Rectangular Connectors |
| Color | - |
| Series | Ampower |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 250MCM (kcmil) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Tab Thickness | 0.150" (3.81mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Style | Two Stud Holes |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 3.590" (91.19mm) |
| Diameter - Ring ID | 0.390" (9.91mm) |
| Width - Outer Edges | 1.280" (32.51mm) |
| Diameter - Barrel ID | 0.690" (17.53mm) |
| Diameter - Barrel OD | 0.871" (22.12mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.68 | $19.29 | $18.90 |