| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Rectangular Connectors |
| Data Sheet: | 324576-1 |
| Description: | CONN TERM RECT TONG 16-22 AWG #2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Rectangular Connectors |
| Color | - |
| Series | Solistrand |
| Features | Brazed Seam |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 2 Stud |
| Tab Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Contact Finish | Gold |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.504" (12.80mm) |
| Diameter - Ring ID | 0.093" (2.36mm) |
| Width - Outer Edges | 0.182" (4.62mm) |
| Diameter - Barrel ID | 0.061" (1.55mm) |
| Diameter - Barrel OD | 0.141" (3.58mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.79 | $1.75 | $1.72 |