| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Knife Connectors |
| Data Sheet: | 32446 |
| Description: | CONN KNIFE TERM 16-22 AWG RED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Knife Connectors |
| Color | Red |
| Series | PIDG |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.878" (22.30mm) |
| Insulation Diameter | 0.105" ~ 0.140" (2.67mm ~ 3.56mm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Height Stacking (Mating) | 0.203" (5.16mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.57 | $0.56 | $0.55 |