| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 324053 |
| Description: | CONN RING CIRC 2AWG #1/4 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Red |
| Series | Terminyl |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.057" (1.45mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 2 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 2.045" (51.94mm) |
| Insulation Diameter | 0.468" (11.89mm) |
| Width - Outer Edges | 0.679" (17.25mm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.00 | $6.86 | $6.72 |