| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 323868 |
| Description: | CONN RING CIRC 3/0AWG #1/4 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | Solistrand |
| Features | Brazed Seam |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.091" (2.31mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 3/0 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 2.112" (53.64mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 1.020" (25.91mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.64 | $10.43 | $10.22 |