| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Rectangular Connectors |
| Data Sheet: | 322441 |
| Description: | CONN TERM RECT TONG 14-16 AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Rectangular Connectors |
| Color | - |
| Series | Solistrand |
| Features | Brazed Seam, Heavy Duty, Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | - |
| Tab Thickness | 0.048" (1.22mm) |
| Terminal Type | Rectangular Tongue |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Style | No Stud Hole |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.863" (21.92mm) |
| Diameter - Ring ID | - |
| Width - Outer Edges | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Barrel ID | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Barrel OD | 0.226" (5.74mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.72 | $0.71 | $0.69 |