| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 322307 |
| Description: | CONN RING CIRC 16-20AWG #14 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Natural, Green Stripe |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | Heavy Duty, Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp, Flag |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Stud/Tab Size | 14 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.749" (19.02mm) |
| Insulation Diameter | 0.115" ~ 0.170" (2.92mm ~ 4.32mm) |
| Width - Outer Edges | 0.500" (12.70mm) |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.63 | $2.58 | $2.53 |