| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 31094 |
| Description: | CONN RING CIRC 16-22AWG #4 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | Diamond Grip |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.603" (15.32mm) |
| Insulation Diameter | 0.080" ~ 0.125" (2.03mm ~ 3.18mm) |
| Width - Outer Edges | 0.218" (5.54mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.69 | $0.67 |