| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board |
| Data Sheet: | 2-6437006-9 |
| Description: | CONN IDC 44POS 28-30AWG VERT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board |
| Color | Blue |
| Series | AMP-Latch |
| Features | Feed Through |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge | 28-30 AWG, Stranded or Solid |
| Cable Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Ribbon Cable |
| Contact Finish | Tin |
| Number of Rows | 4 |
| Board-Side Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Cable Termination | IDC |
| Number of Positions | 44 |
| Contact Finish Thickness | 100.0µin (2.54µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.73 | $7.58 | $7.42 |