| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Data Sheet: | 1986469-9 |
| Description: | CONN TERM STRIP 9CIRC 0.571" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Color | Brown |
| Pitch | 0.571" (14.50mm) |
| Series | TSB2000, Buchanan |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 6-14 AWG |
| Part Status | Active |
| Barrier Type | Enclosed |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 9 |
| Terminal Block Type | Eurostyle Terminal Strip |
| Current Rating (Amps) | 65A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA6), Nylon 6 |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Hexavalent Chromate |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $42.20 | $41.36 | $40.53 |