| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Data Sheet: | 1776244-2 |
| Description: | TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Buchanan |
| Current | 10A |
| Voltage | 300V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Screw Thread | M2.6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Torque - Screw | 0.51 Nm (4.5 Lb-In) |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Dielectric Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel, Galvanized - Chromate Plated |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.92 | $0.90 | $0.88 |