| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 173674-2 |
| Description: | 250 POSITIVE LOK 2P TAB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | - |
| Gender | Male |
| Series | - |
| Features | 2 Tabs |
| Packaging | Bulk |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | 0.315" (8.00mm) |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Angled - 90° |
| Contact Finish | - |
| Contact Material | - |
| Length - Overall | - |
| Insulation Diameter | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.24 | $0.24 | $0.23 |