| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 170084-2 |
| Description: | 250 SERIES FASTON REC LP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | - |
| Gender | Female |
| Series | Faston |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | 0.307" (7.80mm) |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | - |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Length - Overall | 0.764" (19.40mm) |
| Insulation Diameter | 0.120" ~ 0.170" (3.05mm ~ 4.32mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.45 | $0.44 | $0.43 |