| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Spade Connectors |
| Data Sheet: | 165010 |
| Description: | CONN SPADE TONGUE 16-14AWG P-G |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Spade Connectors |
| Color | Blue |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 2 Stud |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.827" (21.00mm) |
| Insulation Diameter | 0.195" (4.95mm) |
| Width - Outer Edges | 0.250" (6.35mm) |
| Length - Termination | 0.472" (12.00mm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Tongue Inside Opening | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Ring Center to Termination | 0.268" (6.81mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.07 | $0.07 | $0.07 |