| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | 160366-2 |
| Description: | CONN QC RCPT 20-22AWG 0.110 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | - |
| Gender | Female |
| Series | Fastin-Faston |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tab Width | 0.110" (2.79mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | 0.248" (6.30mm) |
| Wire Gauge | 20-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.551" (14.00mm) |
| Insulation Diameter | 0.051" ~ 0.079" (1.30mm ~ 2.00mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.18 | $0.18 | $0.17 |