| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 125-BU |
| Description: | TERM BLK NEMA 2POS 13.21MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | NEMA Open Construction |
| Length | 0.880" (22.35mm) |
| Series | 100, Buchanan |
| Features | - |
| Part Status | Obsolete |
| Current - UL | 20A |
| Height (Max) | 0.810" (20.57mm) |
| Voltage - UL | 300V |
| Housing Color | - |
| Mounting Type | Direct Mount |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 8mm |
| Terminal - Width | 13.2mm |
| Termination Style | Tubular Clamp |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | 125°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |