| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1-1986693-1 |
| Description: | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | - |
| Features | Side Stacking |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 9A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.459" (11.66mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.05-2mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.12 | $9.92 | $9.72 |