MSPM101CS1
Manufacturers: TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Product Category: Pushbutton Switches
Data Sheet: MSPM101CS1
Description: SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 50V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Type Standard
Series MSPM
Circuit SPST-NO
Features Audible Click
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Actuator Type Plunger for Cap
Mounting Type Panel Mount, Rear
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function Off-Mom
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 50V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 100mA (DC)
Operating Temperature -10°C ~ 80°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia