| Manufacturers: | TDK-Lambda Americas Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | ZWS3048 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 30W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | ZWS (30W) |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 30W |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC |
| Size / Dimension | 5.24" L x 2.17" W x 1.02" H (133.0mm x 55.1mm x 25.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 700mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.10 | $25.58 | $25.07 |