| Manufacturers: | TDK-Lambda Americas Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | SWS753 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 3.3V 75W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | SWS (75W) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 68% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 75W |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC |
| Size / Dimension | 6.69" L x 3.70" W x 1.69" H (169.9mm x 94.0mm x 42.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 74°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 15A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |