| Manufacturers: | TDK-Lambda Americas Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | KAS2-12 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 2W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | KAS (2W) |
| Features | - |
| Approvals | CE, cURus |
| Efficiency | 73% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 5-DIP Module |
| Line Regulation | 600mV |
| Load Regulation | 720mV |
| Voltage - Input | 90 ~ 305 VAC |
| Size / Dimension | 1.12" L x 1.02" W x 0.67" H (28.4mm x 25.9mm x 17.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 167mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $15.40 | $15.09 | $14.79 |