MLZ2012N150LT000
Manufacturers: TDK Corporation
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: MLZ2012N150LT000
Description: FIXED IND 15UH 350MA 470 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer TDK Corporation
Type Multilayer
Series MLZ
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 15µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 470mOhm
Current - Saturation 90mA
Current Rating (Amps) 350mA
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 2MHz