| Manufacturers: | TDK Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | GLFR1608T1R5M-LR |
| Description: | FIXED IND 1.5UH 625MA 150 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | GLFR |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1.5µH |
| Part Status | Last Time Buy |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 150mOhm |
| Current - Saturation | 170mA |
| Current Rating (Amps) | 625mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.27 | $0.26 | $0.26 |