| Manufacturers: | TDK Corporation |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | AVR-M2012C390KT6AB |
| Description: | VARISTOR 39V 100A 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 0.30J |
| Series | AVR-M |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Current - Surge | 100A |
| Maximum DC Volts | 28V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 43V |
| Varistor Voltage (Min) | 35V |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V |
| Capacitance @ Frequency | 430pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |