| Manufacturers: | Sunon Fans |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | GF80321B3-000U-SE9 |
| Description: | FAN 80X32MM 12VDC IP68 PWM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon Fans |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 4100 RPM |
| Noise | 41.1 dB(A) |
| Width | 32.00mm |
| Series | GF |
| Weight | 0.241 lb (109.32 g) |
| Air Flow | 50.3 CFM (1.41m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CUR, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.28W |
| Voltage Range | 10.2 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.270 in H2O (67.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Current Rating (Amps) | 0.190A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $41.91 | $41.07 | $40.25 |