| Manufacturers: | Sumida America Components Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | RCP1317NP-122L |
| Description: | FIXED IND 1.2MH 740MA 1.28 OHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sumida America Components Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | RCP1317 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 1.2mH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.531" Dia (13.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.28Ohm Max |
| Current - Saturation | 800mA |
| Current Rating (Amps) | 740mA |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.02 | $1.00 | $0.98 |