RCP1317NP-101M
Manufacturers: Sumida America Components Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: RCP1317NP-101M
Description: FIXED IND 100UH 2.3A 125 MOHM TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Type -
Series RCP1317
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
DC Resistance (DCR) 125mOhm Max
Current - Saturation 2.8A
Current Rating (Amps) 2.3A
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz