| Manufacturers: | Sumida America Components Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | RCH875NP-560K |
| Description: | FIXED IND 56UH 730MA 180 MOHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sumida America Components Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | RCH-875 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 56µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder (Open) |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 180mOhm Max |
| Current - Saturation | 1.2A |
| Current Rating (Amps) | 730mA |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 2.52MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.35 | $0.34 | $0.34 |