CDRH62B-271MC
Manufacturers: Sumida America Components Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: CDRH62B-271MC
Description: FIXED IND 270UH 220MA 4.38 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Type -
Series CDRH62
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 270µH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
DC Resistance (DCR) 4.38Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 220mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz