CD75NP-270KC
Manufacturers: Sumida America Components Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: CD75NP-270KC
Description: FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Type -
Series CD75
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 1.3A
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 2.52MHz