0410CDMCCDS-1R2MC
Manufacturers: Sumida America Components Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 0410CDMCCDS-1R2MC
Description: FIXED IND 1.2UH 3.5A 66MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Type Molded
Series 0410CDMCC/DS
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.2µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Current - Saturation 3.8A
Current Rating (Amps) 3.5A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz