| Manufacturers: | Sullins Connector Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Shunts, Jumpers |
| Data Sheet: | STC02SYAN |
| Description: | CONN JUMPER SHORTING TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sullins Connector Solutions |
| Product Category | Shunts, Jumpers |
| Type | Closed Top |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Gender | Female Sockets |
| Height | 0.256" (6.50mm) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Contact Finish | Tin |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Contact Finish Thickness | 100.0µin (2.54µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.10 | $0.10 | $0.10 |