| Manufacturers: | Sullins Connector Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Data Sheet: | NPPN392AFEN-RC |
| Description: | CONN HDR 78POS 0.079 GOLD PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sullins Connector Solutions |
| Product Category | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.169" (4.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 78 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.48 | $2.43 | $2.38 |