| Manufacturers: | Stanley Electric Co |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | VUB1105W-TR |
| Description: | LED BLUE CLEAR SURFACE MOUNT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric Co |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Blue |
| Series | 1105W |
| Features | - |
| Lens Size | 1.60mm Dia |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Obsolete |
| Configuration | Standard |
| Viewing Angle | 20° |
| Current - Test | 10mA |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 465nm |
| Millicandela Rating | 470mcd |
| Wavelength - Dominant | 470nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |