| Manufacturers: | Stanley Electric Co |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | NAR141SH-F |
| Description: | LED NUMERIC DISPLAY |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric Co |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Red |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Active |
| Display Type | 7-Segment |
| Current - Test | 5mA |
| Package / Case | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) |
| Size / Dimension | 0.51" L x 0.38" W x 0.28" H (13.0mm x 9.6mm x 7.0mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Millicandela Rating | - |
| Number of Characters | 1 |
| Power Dissipation (Max) | 37mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.90 | $2.84 | $2.79 |