WW10FT470R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: WW10FT470R
Description: RES 470 OHM 10W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series WW
Features Moisture Resistant
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 470 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C