| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | WRF3JTR300 |
| Description: | RES WW 3W 0.3 OHM 5% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | WRF |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 300 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Obsolete |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 225°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | -80/ +900ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |