WRF3JB22R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: WRF3JB22R0
Description: RES WW 3W 22 OHM 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series WRF
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 22 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Obsolete
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C