WRF1JBR470
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: WRF1JBR470
Description: RES WW 1W 0.47 OHM 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series WRF
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 470 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Obsolete
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C