RSPF1JT100R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSPF1JT100R
Description: RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSPF
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -200/ +350ppm/°C