RSMF5JA33R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSMF5JA33R0
Description: RES 33 OHM 5W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSMF
Features Flame Proof, Safety
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Resistance 33 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C