RSMF3JB510R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSMF3JB510R
Description: RES 510 OHM 3W 5% AXIAL
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 510 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C