RSMF3JB180R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSMF3JB180R
Description: RES 180 OHM 3W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSMF
Features Flame Proof, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 180 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C