RSMF2FT402R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSMF2FT402R
Description: RES 402 OHM 2W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSMF
Features Flame Proof, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 402 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C