RSF1JB910R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSF1JB910R
Description: RES 910 OHM 1W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSF
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 910 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C