RSF12JT68R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSF12JT68R0
Description: RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 68 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C