RPC2512FT9K09
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RPC2512FT9K09
Description: RES 9.09K OHM 1% 1.5W 2512
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RPC
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 9.09 kOhms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C