RNMF12FTD14K7
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RNMF12FTD14K7
Description: RES 14.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 14.7 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C