RNF18FTC2K49
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RNF18FTC2K49
Description: RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 2.49 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C